EN

TGRT Haber / İlk Türk insansız hava aracı, Bayraktar


İlk Türk ‘mini insansız hava aracı’ Bayraktar, İsrail’den alınan ‘Heron’ tipi gözlem uçaklarına meydan okumaya hazırlanıyor. Teknolojisiyle yazımıyla tamamen Türk mühendislerin elinden çıkan ‘mini insansız hava aracı’ Bayraktar, kritik görevlerde kilit rol oynayacak.

Göklerde başarıyla uçan bu mini insansız uçak tamamen yerli.

Teknolojisi ve yazılımıyla tamamen ‘milli’ yani Türk malı olan bu pilotsuz uçaklar, yakın gelecekte hem sivil hem askeri alanda büyük görevler yapacak.

Yani yerli ‘heron’lar Dünya’ya kafa tutacak.

Teknolojisiyle, yazılımıyla tamamen Türk mühendislerinin eseri olan Bayraktar, dünyanın en büyük teknoloji gruplarıyla yarışacak.

İlk Türk insansız hava aracı Bayraktar, İzmir Doğanbey’de yapılan Efes 2010 tatbikatında dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Uzun çalışmalar sonucunda ortaya çıkan mühendislik eseri Bayraktar, Genel Kurmay’dan tam not aldı.

Askeri adıyla ‘Gözcü’ proje adıyla ‘Bayraktar’ yani mini insansız hava aracı, Özdemir Bayraktar ve üç oğlu’nun imzasını taşıyor.

Zoru başaran baba ve oğulları çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

İlk Türk insansız hava aracı Bayraktar ile milyonlarca dolar verilerek İsrail’den alınmaya çalışılan ‘Heron’ tipi insansız gözlem uçaklarına ihtiyaç kalmayacak.

İnsansız Hava Araçları özellikle keşif çalışmalarında kilit rol oynuyor.

Mini pilotsuz hava araçları boyundan büyük işleri başarıyla tamamlıyor.

Türk mühendislerin pilotsuz uçak çalışmaları bunlarla sınırlı değil.

Yeni uçak, sahip olduğu özelliklerle dünyadaki örnekleriyle yarışmaya hazırlanıyor.

Yazılımı ve tasarımıyla tamamen Türk mühendislerin eseri olan Yerli ‘Heron’lar ‘insansız hava araçlarını’ İsrail’den alan Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltacak gibi görünüyor.