EN

Bilim ve Teknik Dergisi (Tübitak) Aralık 2010 Sayısı Konusu İnsansız Hava Araçları


Aylık popüler bilim dergisi olan Bilim ve Teknik Dergisi’nin Aralık 2010 sayısının konusu İnsansız Hava Araçları. Konunun tarihsel gelişimi, Türkiye’nin İHA Serüveni, TAI’de yürütülen ANKA IHA Projesi ile birlikte firmamız Ar-Ge ekibinin çalışmaları da konular içerisinde ayrıntıları ile işlenmektedir.

Aylık popüler bilim dergisi olan Bilim ve Teknik Dergisi’nin Aralık 2010 sayısının konusu İnsansız Hava Araçları. Konunun tarihsel gelişimi, Türkiye’nin İHA Serüveni, TAI’de yürütülen ANKA IHA Projesi ile birlikte firmamız Ar-Ge ekibinin çalışmaları da konular içerisinde ayrıntıları ile işlenmektedir.

Uzun yıllar dünyanın önde gelen ülkelerinin yaptığı teknolojik ürünlere gıptayla baktık. Son yıllardaysa ülkemizde sevindirici gelişmeler yaşanıyor. Birçok ileri teknoloji ürünü, yerli beyin gücümüz ve kaynağımızla üretiliyor. İnsansız hava araçları teknolojisinde ortaya konulan ürünler bunların en yenileri. İnsansız hava araçları tarımsal ilaçlama, bilimsel araştırmalar için ölçüm yapma gibi alanlarda da kullanılıyor olsa da asıl olarak askeri amaçlara hizmet ediyor.

Keşif, gözetleme, istihbarat, mühimmat taşıma gibi askeri görevler, insansız araçlarla gerçekleştirilebilen işlerden bazıları. İnsanlı uçakların yetenekleri, keskin manevra, dalış-çıkış ve kabin basıncı gibi hususlarda insan bedeninin dayanıklılığıyla sınırlanıyor. İnsansız hava aracı üretim teknolojisine sahip olan ülkeler, tüm bu sınırları aşabilen araçlarıyla öne çıkıyor. 

Ülkemiz de insansız araç teknolojilerinde önemli başarı öykülerine imza atıyor. Biz bu milli başarıların ürünlerini tanıtmaya çalıştık. Gece 3-4’lere kadar çalışıp büroda uyuyup sonra yeniden işine devam eden Baykar Makina çalışanlarının dilden dile dolaşan öyküleri, TAI’deki mühendislerimizin beş yıllık yoğun çalışmalarının ürünü ANKA’nın öyküsü anlatılmayı bekliyor. Romancılarımız, hikâyecilerimiz, film yapımcılarımız, ülkemizin gururu çalışmaları yapanların yaşamlarına ayna tutmalı diye düşünüyoruz.

İnsansız hava araçlarının tarihçesinden başlayarak Türkiye’nin insansız hava aracı serüvenini ortaya koyan yazıları dergimiz için derlememize yardımcı olan ve konu editörlüğünü yapan Prof. Dr. Taner Altunok’a çok teşekkür ediyoruz.

Meteksan Savunma’da veri linki geliştirme projelerinde görev alan Zuhal Kale Demirkıran, “İnsansız Hava Araçlarının Gelişimi” başlıklı yazısıyla alanın tarihsel geçmişi ele alıyor. TUSAŞ İHA Sistemleri Mühendislik Müdürlüğü’nde Sistem Mühendisliği görevini yürüten A. Bahar Haser, “Bu İnsansız Hava Aracı’ndan Daha Önce Yapmamış mıydık?” başlıklı yazısıyla araçların genel özellikleri ve çeşitleri hakkında bilgiler veriyor. 

Baykar Makina Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Baykar Makina’da Ar-Ge Liderliği görevini yürüten Selçuk Bayraktar, “Teknolojileriyle Dünyadaki Rakipleriyle Yarışan Özgün ve Milli İnsansız Hava Araçları: Bayraktar, Malazgirt ve Çaldıran” başlıklı yazılarıyla yerli kaynak ve beyin gücüyle ürettikleri araçları anlatıyorlar.

TUSAŞ İHA Sistemleri Mühendislik Müdürlüğü’nde Hava Aracı Genel Tasarım Liderliği görevini sürdüren Gürkan Çetin, “Türk İnsansız Uçak Sistemlerinin En Gelişmişi: ANKA” başlıklı yazısında beş yıllık emeklerinin ürününü tanıtıyor. Arkadaşımız Zeynep Ünalan, “Değişken Sabitler!” başlığıyla fizik sabitlerinin değişip değişemeyeceği tartışmalarını anlatıyor.

Özlem İkinci ise, “Bağışıklık Sistemi Dost mu, Düşman mı?” başlıklı yazısıyla besinlerimizde bulunan kimyasal gıda katkı maddeleri ya da zirai ilaçlar gibi çevresel etkenler ve genetik nedenlerle ortaya çıkan otoimmün hastalıklara dikkat çekiyor. Yazarımız Bahri Karaçay, uyku konusundaki araştırmalardan örnekler verdiği yazısında yaşamımızın üçte birini geçirdiğimiz dönemi anlatıyor.

Radyasyon fizikçisi Yüksel Atakan, baz istasyonları, çevrelerindeki ölçümler ve insana etkileriyle mobil iletişimin nasıl sağlandığını ele alıyor. Yazarımız Abdurrahman Coşkun bu ay hücrelerin protein fabrikaları olan ribozomları tanıtıyor. Hüseyin Gazi Topdemir hocamız da çok yönlü bir bilgin olan Bîrûnî’nin yaşamını, eserlerini ve dönemin bilim anlayışını bizlere anlatıyor. Böyle zengin bir dergiyle 2010 yılını tamamlıyoruz. Yeni yılda daha da zengin dergilerde buluşmak üzere…