EN

Baykar'dan Uçan Araba Sürprizi


Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar Türkiye'nin ilk yerli ve milli uçan araba prototibini hazırladıklarını açıkladı. Yaklaşık 8 aydır tasarım ve geliştirme çalışmaları süren uçan arabanın 17-22 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanı'nda düzenlenecek olan Teknofest'te ilk uçuşunu gerçekleştireceği de açıklandı.

Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar çalışmarın 8 aydır sürdüğünü ve çok yol katedildiğini belirtti. Cezeri adı verilen Uçan arabanın prototibinin son aşamasının görselini de paylaşan Bayraktar, farklı boyama seçeneklerini takipçilerine ulaştırarak hangisinin uygulanacağı kararını da takipçilerine bıraktı.

Montaj ve İthalat Kaderimiz Olur

Türkiye'nin ilk yerli ve milli uçan arabası Cezeri hakkında açıklamalar yapan Baykar Genel Müdürü  Haluk Bayraktar ise "Türkiye olarak şimdiden Ar-Ge çalışmalarına başlarsak 10 yıl sonra bu alanda dünyada söz sahibi ülkelerden biri olabiliriz. Aksi takdirde montaj ve ithalat kaderimiz olur" dedi.

 Uçan araba teknolojisinin geleceğine değinen Haluk Bayraktar şunları ekledi:

"Otomotiv sektöründe trend, elektrikli araçlar ve sürücüsüz otonom araçlara yöneldi. Artık dünyanın bu alandaki yeni hedefi, 'uçan arabalar.' Bu, geleceğe hazırlanma yarışı... Biz de Baykar olarak bu alanda Ar-Ge çalışmalarına başladık.

Son 10 yılda 130 farklı elektrikli dikey iniş-kalkış konsepti geliştirildi. Dünyada halen bu alanda çalışan 200'e yakın teknoloji girişimi mevcut. Airbus'tan Boeing'e kadar birçok büyük şirket ve teknoloji girişimi geleceği kaçırmamak için şimdiden hazırlanıyor. Bugüne kadar girişim sermayeleri bu alana 1 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. Burada platformdan daha çok yazılım, elektronik, aviyonik sistemler, güç sistemleri ve yapay zeka ön plana çıkıyor.

Türkiye olarak şimdiden Ar-Ge çalışmalarına başlarsak 10 yıl sonra bu alanda dünyada söz sahibi ülkelerden biri olabiliriz. Aksi takdirde montaj ve ithalat kaderimiz olur. Bayraktar TB2 SİHA'ları üretirken de aynı yolu izledik. 2000'li yılların başında hedef koyarak Ar-Ge ve üretim çalışmalarına başladık. Şimdi kendi sınıfında operasyonel olarak dünyanın en iyi SİHA'sını üretiyor ve birçok ülkeye ihraç ediyoruz.

Aynı gerekçelerle gençlerimizin bu teknoloji yarışında geri kalmamaları ve gelecekte söz sahibi olabilmeleri için Teknofest bünyesinde Uçan Araba Tasarım Yarışması yapıyoruz. Türkiye'nin araştıran, geliştiren ve üreten bir gençlikle zirvede yerini alacağına inanıyoruz."

Bayraktar, Milli Teknoloji Hamlesi ile ülkesi ve insanlık için çalışan, servetini değil katma değeri büyütme odaklı, sermayeyi para olarak görmeyen, en büyük kıymetin insan olduğunu bilen girişimci ve sanayicinin de sahada yerini daha güçlü alacağını vurguladı. 

Kaynak: Anadolu Ajansı
https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/bayraktardan-milli-ucan-araba-mujdesi/1550570