EN

Baykar bu kez pilotlu Pitts’le gökyüzüne imza attı


Adını yaptığı insansız hava araçları ile duyuran Baykar Makina sponsorluğundaki Pitts uçuşu IDEF’e renk kattı. Murat Öztürk, yaptığı gösteriyle büyük alkış aldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri için geliştirdiği İnsansız Hava Araçları ile adını duyuran Baykar Makina, IDEF’te büyük bir sürprize imza attı. Şirketin sponsorluğunda kanatları üzerinde Baykar yazan Pitts S-2B tipi akrobasi uçağı, Beylikdüzü semalarında özel bir gösteri gerçekleştirdi.Hezarfen Havaalanı’ndan kalkan Murat Öztürk, IDEF’e Pitts gösterisi ile ayrı bir renk kattı.

Yeni geliştirdiği Taktik İnsansız Hava Aracı’n önümüzdeki aylarda teslim edecek Kale-Baykar ortaklığı, geçen yıl Katar Silahlı Kuvvetleri’ne de mini İHA satışı gerçekleştirmişti.

Not: Bu uçuşu gerçekleştiren değerli pilotumuz Murat Öztürk, 2 hafta sonra 19 mayıs şenlikleri esnasında aynı uçakla (pitts s2b) gerçekleştirdiği akrobasi uçuşunda yaşadığı bir elim kaza sonucu hayatını yitirmiştir. Tanıştığı insanlara havacılığı kendine has uslubu ile sevdiren, teşvik eden bir insan olarak Türk Sivil Havacılığına unutulmaz katkılar sunan pilotumuzu hayırla yad ediyoruz.