EN

Bayraktar AKINCI TİHA'da 6 yapay zeka bilgisayarı kullanılıyor


 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve TÜBİTAK’ın iş birliğiyle 19-22 Şubat tarihlerinde TÜBİTAK Gebze Kampüsü'nde düzenlenen Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi Çalıştayı'na katılan Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Türkiye’nin ilk milli SİHA platformlarını geliştiren Baykar’ın yapay zekâ yol haritasını anlattı. 

Kacır ve Mandal da katıldı

Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi Çalıştayı'nın dördüncü günü Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın konuşmalarıyla başladı. 

İnsan ve makine etkileşimi

Çalıştayın son gününde bir sunum yapan Selçuk Bayraktar, Baykar bünyesinde yapay zekâ mühendislik ekipleriyle birlikte makine öğrenmesi, sinyal, görüntü ve harita verisi işleme, görev ve rota planlama ile insan ve makine etkileşimi konularında çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

 “Elektronik harbe karşı çözümler geliştiriyoruz”

Bayraktar sunumunda onlarca Bayraktar TB2 SİHA’nın aynı anda güvenle uçabilmesi için sistemi devamlı geliştirdiklerini anlattı: “Bayraktar TB2 SİHA’lar filolar halinde uçuyor. Yani yurt içi ve dışında aynı anda onlarcası birden havada oluyor. Bunun için arka planda yönetilen ciddi bir ağ alt yapısı var. İHA’ların en güvenli şekilde uçabilmeleri, en emniyetli görev parametrelerine ulaşabilmeleri için yapay zekâ çalışmaları yapıyoruz. Ayrıca muharebe sahasında İHA’ların sensörleri elektronik harp unsurlarına ve karıştırmaya maruz kalıyor. Buna dair çözümler geliştiriyoruz.”

6 yapay zekâ bilgisayarı

Bayraktar, Türkiye’nin merakla beklediği ve 6 Aralık 2019’da ilk uçuşunu gerçekleştiren Bayraktar AKINCI TİHA’nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) içinde hava aracını uçuracak bilgisayarlar ve sistemler dışında çok çekirdekli 6 yapay zekâ bilgisayarı bulunduğunu açıkladı. Baykar mühendisleri tarafından geliştirilen yapay zekâ bilgisayarları sayesinde AKINCI TİHA, gelişmiş rota ve görev planlama fonksiyonları yürütebiliyor. 

Yüksek çevresel farkındalık

Bayraktar AKINCI, bünyesindeki yapay zekâ bilgisayarları vasıtasıyla sensörlerden ve uçak üzerinde bulunan kameralardan aldığı verileri kaydederek bilgi toplayabilecek. Hiçbir dış sensöre veya Küresel Konumlama Sistemine (GPS) ihtiyaç duymadan hava aracının yatış, dikilme ve yönelme açılarını tespit edebilecek olan bu yapay zekâ sistemi aynı zamanda coğrafi bilgileri kullanılarak çevresel farkındalık sağlayacak. Gelişmiş yapay zekâ sistemi elde ettiği verileri işleyerek karar verme özelliğine sahip olacak. İnsan gözüyle tespit edilemeyen kara hedeflerini tespit edebilecek olan bu yapay zekâ sistemi Bayraktar AKINCI’nın daha etkin kullanımını sağlayacak.

Cezeri Uçan Araba

Ellerinde yaklaşık 200 bin saatlik uçuş verisi olduğunu belirten Selçuk Bayraktar, Baykar bünyesinde geliştirilen Türkiye’nin ilk milli uçan arabası Cezeri’de de özel geliştirilen yapay zekâ sistemlerinin kullanılacağını ifade etti. Bayraktar, “Akıllı arabalardan bir sonraki adım uçan arabalar. Uçan araba aslında bir uçak. Ancak uçan arabalar katı havacılık sistematiğine dâhil olmadan herkesin güvenle kullanabileceği bir sisteme sahip olacak” dedi. 

“Yükselen trendlere odaklanmalıyız”

Selçuk Bayraktar, Türkiye yapay zekâ da nerede olmalı sorusunu da şöyle yanıtladı: “Ufak girişimlerin de büyük veriye ve süper bilgisayarlara ulaşabilmesi gerekiyor. Bunun için Yapay Zekâ Enstitüsü’ne büyük görev düşüyor. Özellikle niş alanlara ve yükselen trendlere odaklı bir şekilde faydalı olacağını düşünüyorum. Yeniden öğrenmektense bildiğimiz kavramları kullanarak yeni bir bilimsel taban geliştirmemiz faydalı olacak. Büyük veriyi elinde tutan tekellerin kırılması lazım.”

Kaynak: Anadolu Ajansı
https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/baykar-teknik-muduru-bayraktar-bayraktar-akinci-tihada-6-yapay-zeka-bilgisayari-bulunuyor/1741761