EN

9. Teknoloji Ödülleri Sahiplerini Buldu


TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından ile bu yıl 9’uncusu düzenlenen “Teknoloji Ödülleri” 17 Aralık 2010 tarihinde İstanbul’da düzenlenen ödül töreni ile sahiplerini buldu.

TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından ile bu yıl 9’uncusu düzenlenen “Teknoloji Ödülleri” 17 Aralık 2010 tarihinde İstanbul’da düzenlenen ödül töreni ile sahiplerini buldu. Törende; dört farklı firma ölçeği ve iki farklı kategoride belirlenen 27 finalist arasından dereceye girenler ödüllerini aldı. Bilim ve Teknolojiden Sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın’ın katıldığı ödül töreninde ayrıca Portland Uluslararası Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Merkezi (PICMET) Başkanı ve Portland State Üniversitesi Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Dündar F. Kocaoğlu bir konuşma yaptı.

PICMET Başkanı Prof. Dr. Dündar F. Kocaoğlu’nun konuşması (PDF, 177KB)

9. Teknoloji Ödülleri Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Cebeci’nin Sunumu (PDF, 271KB)

Süreci 29 Mart 2010 tarihinde başlayan 9. Teknoloji Ödülleri kapsamında alınan 221 adet ön başvuru ile ödüllerin verilmeye başlandığı 1998 yılından itibaren başvurularda rekor düzeye ulaşılmış oldu. Geride bıraktığımız sekiz Teknoloji Ödülü sürecinde toplamda 261 başvuru alınmıştı. Yaklaşık 7 aylık değerlendirme sürecinin sonucunda belirlenen 27 adet finalist arasından 8 firma ve çalışması ödül aldı.

MİKRO ÖLÇEKLİ ÜRÜN KATEGORİSİ

Başvuru No

Firma Adı

Çalışma Adı

410191

D.T.P. Bilgi İşlem İletişim ve Tic. Ltd. Şti. (Ankara)

Etkin Sayısal Arşivleme Sistemi

    Kullanıcılarına elektronik olarak fatura gönderen ve bir itiraz olduğunda bunları kullanıcılara sunmak zorunda olan firmalar dokümanlarını kolayca saklayabilecekleri ve bunları kolayca arşivden alıp sunacakları bir sisteme ihtiyaç duymaktadırlar. Bu ise hızlı sıkıştırma ve açma yapabilen, bellekte az yer kaplayan bir sistemle mümkün olmaktadır. Ödül adayı Sayısal Arşivleme Sistemi’nde mevcut sıkıştırma algoritmaları özgün bir şekilde yeniden ele alınıştır. Ürün, kullanıcısına mevcut çözümlerden %98’e varan sıkıştırma oranları ile çok daha az bellek gereksinimi ile dosya arşivleme yeteneği sağlamıştır.
KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ÜRÜN KATEGORİSİ

Başvuru No

Firma Adı

Çalışma Adı

410001

Baykar Makine San. ve Tic. A.Ş. (İstanbul)

Bayraktar-Çaldıran Taktik İnsansız Hava Aracı Sistemi

    Ülkemizde tasarlanıp üretimine geçilen, 18,000 feet irtifada 10 saat havada kalabilen ve 150 km haberleşme menziline sahip taktik ve operatif sınıftaki ilk İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemidir. Bayraktar-Çaldıran Taktik İHA Sistemi tamamen yerli imkânlarla geliştirilmiş özgün bir otopilot sistemine sahiptir. Gerek uçak yörüngesinin kontrolü için geliştirilen gömülü algoritmaları ve gerekse İHA’yı otomatik olarak kaldırabilen kontrol kabiliyeti gibi özellikleri yüzünden teknolojik düzeyi üst seviyede bir sistemdir. Örneğin, benzeri İHA’larda halen uçaklar el kontrolü ile havalandırılabilirken burada geliştirilen otopilot sistemi otomatik uçuş imkânı sunmaktadır. Ayrıca, hangardan çıktıktan sonra pist başına kadar otomatik taksi olma özelliği, hassas hedef kestirme kabiliyeti, yedekli aviyonik sistem mimarisi, modern lineer olmayan kontrol güdüm algoritması, çapraz yedek yer kontrol istasyonu sistemi gibi özellikleri de Bayraktar-Çaldıran Taktik İHA Sistemi’nin öne çıkan yenilikçi yönleridir.
ORTA ÖLÇEKLİ ÜRÜN KATEGORİSİ

Başvuru No

Firma Adı

Çalışma Adı

410026

Anadolu Motor Üretim ve Pazarlama A.Ş. (İstanbul)

Dizel Bazlı Motorların LPG ve CNG (Tek Yakıtlı) Dönüşümü

    Ödül adayı çalışmada, bir dizel motor, yanma odasında ve silindir kafasında yapılan modifikasyonlarla, %100 LPG veya CNG gaz yakıtlar ile çalışabilir duruma getirilmiştir. Bugüne kadar LPG veya CNG gibi gaz yakıtlar ile çalışan dizel motorlarda ancak %15-20 mertebesinde gaz yakıt + %80-85 mertebesinde motorin kullanılmaktadır (çift yakıtlı sistem). Bu proje ile sıkıştırma oranı 17.5 olan bir dizel motorunun %100 LPG veya CNG yakıtı ile (tek yakıtlı sistem) vuruntusuz olarak çalıştırılması başarılmıştır. Dolayısıyla, mevcut bir ürünün teknolojik olarak geliştirilmesi ve dünya pazarlarında olmayan bir ürünün üretilmesi başarılmıştır. Farklı tipte yanma odalarına sahip birçok prototip motor testlerinden en iyi sonucu veren test sonuçlarına göre, LPG yakıt ile %39 efektif verim ve %18 yakıt ekonomisi, CNG yakıt ile %37 efektif verim ve %26 yakıt ekonomisi sağlanmıştır.
BÜYÜK ÖLÇEKLİ ÜRÜN KATEGORİSİ*

Başvuru No

Firma Adı

Çalışma Adı

410100

Arçelik A.Ş. (İstanbul)

SURF-Innovatif Fırın Teknolojisi

    Ödül başvurusunda bulunulan ürün, tescil edilmiş Surf® Surround Flow ile kokuları karıştırmadan aynı anda 3 tepsi ile homojen pişirme yapabilen yeni bir teknolojiye sahip bir fırındır. Sınıfında, dünyanın en az enerji tüketen fırını olarak enerji tüketimi, A enerji sınıfına göre %30 azaltılmıştır. Ayrıca, sınıfında dünyanın en düşük ses gücü ile sınıfında en sessiz fırın olma özelliğine sahiptir. Fırın kapak camında kir tutmayan kaplama ile metal dekor ve yüzeylerde parmak izi bırakmayan nano-teknolojik kaplama uygulamaları firma tarafından geliştirilmiştir. Farklı kültürlerdeki kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayacak, mikrodalga, buhar destekli gibi farklı pişirme fonksiyonları ile enerji verimliliği uygulamalarının elektronik kontrolünü sağlayan kullanıcı arayüz tasarımı ve kontrol algoritmaları geliştirilerek ürüne başarıyla uygulanmıştır. Mevcut haberleşme altyapısı kullanılarak, geliştirilen elektronik kontrollü fırınların, bir merkezden komuta edilebilir hale getirilmesi ve izlenmesi sağlanmıştır.

MİKRO ÖLÇEKLİ SÜREÇ KATEGORİSİ

Başvuru No

Firma Adı

Çalışma Adı

X

X

X

KÜÇÜK ÖLÇEKLİ SÜREÇ KATEGORİSİ

Başvuru No

Firma Adı

Çalışma Adı

410168

Sobee Yazılım Tic. Ltd. Şti. (İstanbul)

I CAN FOOTBALL

    Ödül adayı ürün, dünyanın ilk 11×11, internet üzerinden, aynı anda canlı olarak, birden fazla oyuncunun oynayabildiği çevrimiçi futbol oyunudur. Yüksek sayıda oyuncuya minimum bandwidth gereksinimi sağlamak amacıyla optimize edilmiş ve şifrelenmiş TCP bazlı haberleşme protokolü ve hızlı gelişime elverişli mesaj katmanları, yeterli gerçekçiliği ve yüzlerce maçın aynı anda bir sunucuda çalışabilmesini sağlayacak, frekans (FPS) değişimlerinden etkilenmeyen top fiziği algoritması, herhangi bir anda sahadaki bir futbolcunun kontrolünü yapay zekadan gerçek oyuncuya veya oyuncudan yapay zekaya kesintisiz devredebilen kontrolör tasarımı ve uygulaması gibi özellikleri ürünün özgün yönlerini oluşturmaktadır. Ürün yapay zeka, bilgisayar grafiği, bilgisayar ağları, paralel ve bulut hesaplama gibi yüksek seviye teknolojiye dayanmaktadır.
ORTA ÖLÇEKLİ SÜREÇ KATEGORİSİ

Başvuru No

Firma Adı

Çalışma Adı

410127

Teknodrom Robotik ve Otomasyon San. ve Tic. A.Ş. (Kocaeli)

Hayalden Ürüne -Robotik İleri Malzeme İle Üretim

    Ödül adayı çalışmanın amacı, bilgisayar ortamında dizaynı yapılan kompozit ürünün tek bir sistemde imalatının yapılabilinmesidir. Bu işlemin gerçekleşmesinde 3 ana istasyon kullanılmaktadır: Robotik CNC hücresi (RCHA), robotik cam elyaf püskürtme hücresi (REPA) ve robotik elyaf serme hücresi (KMPA). Sistemde, girdi olarak bilgisayar ortamında oluşturulmuş bir tasarımın CAD datası alınabileceği gibi, var olan bir nesnenin kamera veya lazerle taranmasıyla elde edilen data da alınabilmektedir. Elde edilen datadan mukavemeti son derece yüksek olan kompozit ürün imalatı gerçekleştirilmektedir. Proses ilk olarak CNC mantığında çalışan fakat eksen avantajı sayesinde daha esnek bir yapıya sahip olan RCHA istasyonu ile başlamaktadır. Burada elde edilen dişi kalıp, REPA istasyonuna getirilerek, bu kalıp üzerine polyester ve cam elyaf püskürtülmektedir. Son aşamada elde edilen erkek kalıp üzerine KMPA istasyonunda yüksek mukavemetli thermoplastik elyaflar (karbon fiber, cam fiber ve aramid fiber) serilerek parçanın kendisi elde edilmektedir.
BÜYÜK ÖLÇEKLİ SÜREÇ KATEGORİSİ

Başvuru No

Firma Adı

Çalışma Adı

410162

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. (İstanbul)

Bulaşık Makinesi Dayanımı Parlaklığı ve Kalitesi Yüksek Kurşunsuz Kristal Cam Ev Eşyası

 

  Ödül adayı çalışma kapsamında, hem bulaşık makinesi dayanımı, parlaklığı ve kalitesi yüksek hem de kurşun içermeyen bir cam bileşimi geliştirilmiştir. Bu bileşim, aynı zamanda vizkozitesi ve yumuşama sıcaklığı gibi özellikleri itibariyle otomatik makinelerde cam ev eşyalarının üretilmesine imkan verdiği için de önem arz etmektedir. Elde edilen cam bileşimiyle, daha önce ancak elle şekillendirilebilen ve hatta elle bile şekillendirilemeyen karmaşık şekilli cam ev eşyalarının da üretilmesi mümkün olmaktadır. Bu çalışma kuruluşun kendi imkanlarıyla gerçekleştirdiği Ar-Ge sonucu camın bulaşık makinesindeki korozyon mekanizmalarını açığa çıkardığı için bilimsel, geliştirilen yeni bir cam bileşimiyle kimyasal koşullara dayanıklı, optik özellikleri ve kalitesi iyi bir camın otomatik makinelerle üretilmesini sağladığı için de teknolojik yenilik içermektedir.
BÜYÜK ÖDÜL
Başvuru No

Firma Adı

Çalışma Adı

410146

VSY Varlıbaşlar Sağlık Yatırımları Hizmetleri Turizm San. ve Dış. Tic. Ltd. Şti.

Özel İntraoküler Lens İmplant Üretim Tesisi Tasarımı ve Optimizasyonu

    Katarakt tedavisinde, dünyada yıllık 20 milyon adet intraoküler lens implantı kullanılmaktadır. Bu rakamın yaklaşık 500 bin kadarı Türkiye’de kullanılıp; tamamına yakını ithal edilmektedir. Ödül adayı çalışma kapsamında, lenste yeni bir tasarım geliştirilerek mevcut intraoküler lenslerde uzun süredir önüne geçilememiş olan ışık ve renklerin dağılım sorununu engelleyen ve renk kromatik aberasyon (ışık ve renklerin dağılımı) sorununa çözüm getirilmiştir. Bu teknoloji kullanılarak, halen yaygın olarak kullanılan monofokal lensleri ve hem uzağı hem yakını hem orta mesafeyi tek lensle gösteren Multifokal intraoküler lensler üretilmiştir.